Shared Flashcard Set

Details

סוגיות נבחרות בתרבות האיראנית
na
57
Art History
Undergraduate 4
05/06/2014

Additional Art History Flashcards

 


 

Cards

Term
הח'ליפות העבאסית
Definition
הח'ליפות העבאסית הייתה השושלת אשר שלטה ברובה של האימפריה המוסלמית בין שנת 750 לשנת 1258. העבירו את בירת האימפריה מדמשק לבגדאד. בראשית הדרך בסיס כוחם של העבאסים היה במחוז ח'וראסאן שבפרס, שתושביו היו ערבים ובעיקר פרסים, וסבלו קשות מקיפוח בימי בית אומייה. תקופת הח'ליפות העבאסית מאופיינת בשילוב נרחב של הפרסים בשלטון המקומי. לאחר מותו של אהרון אל רשיד ב880, נחלש השלטון המרכזי בבגדד והשליטים המקומיים מקבלים יותר עצמאות.
Term
שושלת הטאהרים
Definition
821-873 הוקמה בשטחים המרכזיים של החליפות העבאסית. מייסד השושלת היה טאהר בן- אל חוסיין(המכונה גם "טאהר בעל 2 הידיים הימניות"). מצביא מטעם החליפות העבאסית (כנראה ממוצא פרסי).לאחר מותו של אהרון אל רשיד, בניו אבקו על השלטון. תמיכתו של טאהר באל מאמון במאבקו אל מול אל אמין, העניקו לו זכויות ונחלות (לדוגמא טאהר נהפך למושל סוריה, ואזור אל ג'זירה, לראש המשטרה בבגדד ולמצביא הראשי למלך). בין השנים 810-813 כובש טאהר את ח'ורסתאן שהפכה להיות הבסיס לשושלת. ככל שכוחו עולה כך עולה החיכוך עם השלטון המרכזי (טאהר מטביע מטבעות בדמותו, מפסיק לעלות מיסים ומשמיט את שם החליף מהח'וטבה). בשנת 821 טאהר מכריז על עצמאות ח'רסאן מת ב822.
Term
ח'רסאן
Definition
חבל ארץ במרכז אסיה. מקיף אזורים בצפון-מזרח איראן.  ב813 ח'רסאן נכבשת על ידי הטהארים והופכת למרכז השלטון הטהארי. נכבשה על ידי הצפארים ב873.
Term
שושלת הצפארים
Definition
שושלת ממוצא איראני, נוסדה על ידי יעקב בן לית'. שלטה בין השנים 861-1003. מקורה באזור סיסתאן ובלג'וסתאן. השלטון השל הצפארים השתרע מקאבול (אפגניסטן) ועד ח'זוסטאן (כל דרום- מערב ודרום-מזרח איראן).עיר הבירה שלהם הייתה זרנג'. שמם לפי מקצועו של יעקב חרט נחושת (צפאר).
Term
סיסתאן-
Definition
מחוז בדרום מזרח איראן. מקום מוצאם ובסיס שלטונם של השושלת הצפארית (יעקב בן לית' מקבל מהחליף את התואר "אמיר סיסתאן"). סיסתאן הייתה במשך שנים מקום המפלט והמסתור של מתנגדי השלטון לדוגמאת החווארג'.
Term
יעקוב בן לית'
Definition
מייסד השושלת הצפארית. היה חרט נחושת (ומכאן שמה של השושלת הצפארית) ומשם הפך להיות חבר בכנופייה של שודדי דרכים באיזור סיסתאן. כנופייתו של יעקוב פעלה בין היתר כנגד החוארג' שפעלו באיזור סיסתאן. כהוקרה על רדיפת מתנגדי השלטון, החליף הוקיר את יעקוב והפך אותו למפקד ולמצביא ונתן לו את התואר אמיר סיסתאן. נחשב לסוני אדוק למרות שהשושלת זכורה כ"מוסלמים אדישים".
Term
עמר בן לית'
Definition
אחיו הצעיר של יעקוב. עבד כמוביל חמורים. עמד בראש השושלת לאחר מותו של יעקוב. בניגוד לאחיו נשבע אמונים לח'ליף. 
Term
דיוואן
Definition
מילה ממקור פרסי שפירושה משרד או קובץ שירים. הדוואן הראשון נוצר בימי החליף עומר לשם סידור רשימת הלוחמים שמגיעים להם קצבאות מחייה וחלקים מהשלל. בתקופה של החליף מועוויה נוצרו עוד דיוואנים לדוגמא דיוואן אל- חאריג' שעסק במיסים, דיוואן אל- ראסול שעסק בהתכתבות בין בכירים, דיוואן אל- ח'אתם שעסק במתן אישורים ודיוואן אל ג'נד- שעסק בצבא.
Term
דביר/ כיתאב
Definition
כותב, אדמינסטור במערכת הדיוואנים. עם התפתחות הדיוואן, הדביר הפך להיות חשוב מאוד כי הוא ריכז את הכוח האמתי של הח'ליפות. בעוד שהערבים עסקו בלחימה, הדבירים היו ממוצא פרסי. בשל כך, למוסד הדיוואנים, לתפקיד הדבירים ודרך כך לח'ליפות כולה, הוכנסו מוטיבים פרסיים וקדם איסלאמים. למעשה הדבירים היו הסוכנים של התרבות הפרסית בעולם הערבי. לתפקיד הדביר הוצבו דרישות סף גבוהות. הם נדרשו לדעת את השפה הערבית על בוריה (ואף להכיר את השירה הערבית הג'האלית) ובשל כך, רוב הפרוזות בערבית כתובים על ידי דבירים ממוצא איראני.
Term
וזיר
Definition
בכיר הדבירים, עומד בראש הדיוואן ובכך אחראי לכל ענייני הממלכה. 
Term
בריד
Definition
מערכת הדואר והביון המלכותי. מערכת שהחלה מהתקופה הסאסנית. הסאחב אל בריד (ראש הדואר) נעצר ראשון במקרה והיה חשד למרד שכן הוא  אחראי על הקשר עם מחוזות שכנים. בתקופת הח'ליפים נבנו תחנות דואר לעורכן של ערים מרכזיות (רבאט). הבריד וסאחב אל בריד היו תחת פיקוחו הישיר של החליף.
Term
אבו ריחאן ברוני
Definition
973- 1050- ולד בחוארז ליד רמת ארל. עסק בהיסטוריה, מתמטיקה, פיזיקה, תורת המינרלים. ממוצא פרסי, כתב בערבית. בספרו המפורסם הוא מביא תיאור של הודו ותרבותה. בעוד ששפת אימו היה חוארזית הוא טען שהחוארזית מתאימה רק לכללות, הפרסית רק לתיאור פרוזה והערבית לתיאור מדעים מדויקים. 
Term
אבו עלי איבן סינא
Definition
980-1073, ממוצא פרסי. נולד בחארא, עיר הבירה של הסמאנים. עסק בפילוסופיה, מתמטיקה, תורת התרופות, מוסיקה ומטאפיזיקה. ידוע במזרח ובמערב כמחבר "יסודות הרפואה". עד המאה ה19 עבדו על פי המתכונים הרפואיים שלו.
Term
שעובייה 
Definition

1.       סניפים, תנועה שהקימו מוסלמים ממוצא פרסי כנגד הקיפוח במעמדם אל מול המוסלמים הערבים (בגלל היותם מואלים). למרות שפרסים כתבו בערבית ונטמעו בחברה הררבית הם עדיין הגדירו עצמם כפרסים. את מאבקם הם ניהלו בשפה הערבית ובו פנו אל העבר הפרסי והקדם איסלאמי המפואר. הם המציאו אילן יוחסין פיקטיבי ומפואר הקושר מנהיגיהם של שושלות עצמאיות למלכים סאסנים ובכירים איראנים. הם השתמשו בסמלים אירניים קדם איסלאמיים בכדי ליצור מכנה משותף בין המוסלמים ממוצא פרסי.

Term
דו לשוניות
Definition
במאה ה10 (תחת השושלת הסאמנית), השפה הצארית הפרסית הופכת לשפת האדמיניסטרציה יחד עם השפה הערבית. בעקבות כך, מתחילה להיכתב סיפורת ושירה בשפה הפרסית (לראשונה מאז הכיבוש המוסלמי) החלו לתרגם כתבי דת מערבית לפרסית (ובכך להנגיש את הדת לקהל הדובר פרסית). הסמאנים תומכים בערבית וגם בפרסית כשפות רשמיות ועל כן,  בחברה הסמאנית יש מצב של דו לשוניות.  שי היצירה בשפה הפרסית מתבטא בשאה-נאמה של פרדוסי.
Term
שאה נאמה
Definition

1.       ספר המלכים, נכתב על ידי פרדוסי סביב שנת 1000. פואמה עצומת ממדים (קרוב ל50 אלף בתי שיר)כל בית הוא שורה (מוסרה) ולכל בית יש דלת וסוגר החרוזים בחרוז פנימי (מת'נוי). הפואמה מחולקת לשלוש חטיבות: 1. המיתולוגית- חטיבה העוסקת במלכים האגדיים של איראן (מהאדם הראשון) 2. ההרואית- מתמקדת בקורותיהם של מלכים פרסיים גדולים. במאבקים בין איראן ותורן ובגיבור רוסתם 3. ההיסטורית- מאלכסנדר הגדול (אשר מיוחס לו מוצא פרסי) עד נפילת הסאסנים והכיבוש הערבי. כתב העת הקדום ביותר מתוארך למאה ה13, מה שמעיד שהספר לא היה פופולרי לפני. קיימת מחלוקת במחקר האם פרדוסי השתמש בסיפורי עם קדומים או בקובץ קדום שנקרא "ספר האדונים" שמתוארך למאה ה6. 

Term
אבו אל קאסם פרדוסי
Definition
מחבר ה"שאה- נאמה" 940-1000. שם העת שלו (פרדוסי= גן העדן). נולד בבאג' בסמיכות לעיר טוס הנמצאת באיזור ח'ורסאן (מזרח איראן). שייך למעמד הדקהאנים. היה כבן 25 שנה שהתחיל לעבוד על ה"שאה-נאמה" וכבן 50 שסיים את עבודתו על הפואמה. כשסיים פרדוסי את הפואמה מעמד הדקהאנים נחלש והוא ירד מנכסיו ועליו לחפש פטרון ל"שאה-נאמה". מוחמד העזנוי שהיה ממוצא תורכי מעניק לפרדוסי מענק נמוך על יצירתו והוא בתמורה נותן אותולבלן ולמוזג במסבאה. בתגובה מוחמד העזנוי רודף את פרדוסי שנאלץ להיסתתר עד מותו. בתחילה, לא כתב את "השאה-נאמה" לפטריוט מסוים אלא מתוך רגש לאומי לתרבות הפרסית. כנראה היה חלק מהשושלת הסאמנית. 
Term
טוס
Definition
העיר הסמוכה לעיר בה נולד פרדוסי, עיר במזרח איראן במחוז ח'רסאן. משם החלה תחיית הספרות הפרסית הקלאסית. 
Term
איראן נגד תוראן
Definition
ב"שאה-נאמה" של פרדוסי מתואר את המאבק בין איראן לתוראן. תוראן יוחס במשך שנים רבות לשבטים התורכים. אך כיום חולקים על הזיהוי הזה שכן באווסתה ובכתבים זוראסטים שונים תוראן הוא איזכור לשבטים איראנים נודדים (למרות שבתקופת פרדוסי ישבו שבטים תורכיים באיזור טראנס- אוקסניה). 
Term
רסתם
Definition
דמות מתוך השאה-נאמה של פרדוסי. משרת מלכים במשך שנים ודורות. מתואר כגיבור הירואי שנלחם לצד המלכים הפרסים. מתייחס בזלזול לכובשים הערבים.
Term
פר
Definition
על פי ה"שאה נאמה" הפר הוא הזוהר המשרת כל מלך ושליט לגיטמי.
Term
אפוס לאומי
Definition
בדוגמת ה"שאה נאמה" של פרדוסי. במאה השישית ובעיקר במאה העשירית הזהות הפרסית פורחת וספרו של פרדוסי "השאה-נאמה" מקבל מעמד של אפוס לאומי בעולם הדובר פרסית. מלבד ש "השאה- נאמה" כתוב בשפה הפרסית, הוא מתאר את העבר ההיסטורי והמיתי של איראן מבריאת העולם ועד הכיבוש המוסלמי ואת היוקרה והפאר של הממלכה הפרסית בתקופה הקדם איסלאמית.
Term
רודכי ג'עאפר
Definition
מת 940. מכפר חדק. משורר בולט מבין משוררי החצר. כתב בפרסית. יש השערות שהיה עיוור. רודכי חיבר יותר ממאה אלף בתי שיר ומאה שנשתמר מהם היה רק אלף בתי שיר מופרדים. הוא כותב על הזיקנה ועל היין. השירה של רודכי והשירת החצר בכלל היא היצירה הראשונה בפרסית קלאסית הפורחת במאה ה10.  
Term
האיזור האיראני
Definition

מושג תרבותי שמתייחס לכלל האזורים בהם היה שימוש בשפות איראניות. בעייתי להסתכל על איראן ההסטורית מבחינת גבולות , כיוון שהחל מהמאה החמישית לפנה"ס, גבולות האיזור האיראני נעו על פי השושלות ששלטו באיזור.

מרכז- האיזור האיראני ברובו הרר ומדברי, והנגישות למים די מוגבלת. מרכז איראן נמצא על רמה שמכונה "הרמה האיראנית", כאשר בחלקה המזרחי של הרמה מצויים שני המדבריות המרכזיים של איראן, ששמותיהם דשת-י כויר ודשת-י לות. המדבריות קשים למעבר ולמחייה, ולכן ניתן למצוא התיישבויות רק בשוליהם.

צפון- בצפון איראן קיין נוף אחר לחלוטין. מדובר ברצועה דקה של לא יותר מ-30 ק"מ , בין הים הכספי להרי אל בורז. האקלים באיזור הוא אקלים טרופי ומתקיימים בו יערות המכונים "ג'ינגל". איזור זה מחולק לשלושה מחוזות: גילאן, מאזנדראן ו-גלסתאן.

דרום- בדרום איראן מצויים המחוזות חוזסטאן ופארס. בחוזסטאן התקיימו מרבית הקרבות במלחמת איראן- עיראק ופארס מוכר כערש התרבות הפרסית.

מזרח – איזור המוכנה "טראנס אוקסניה" – "האיזור שמעבר לנהר האוקסוס". נהר האוקסוס מכונה גם אמו דריא. מדובר באיזור ששופע נאות מדבר, והערים שהתגבשו סביב אותם נאות מדבר שיחקו תפקיד מכריע בהתפתחות התרבות הפרסית תחת הכיבוש הערבי.

במזרח ה"איזור האיראני" קיים גם מחוז ח'ראסאן, שכיום הוא משותף לאיראן ואזרבייג'ן והוא מאופיין בתנאי שטח הרריים וקשים. זהו האיזור בו כתב פרדוסי את השאהנמה.

 

  1.  

Term

"הרמה האיראנית"

Definition
  1. האיזור המרכזי עליו יושבת איראן והיא בעיקרה הררית ומדברית. למעשה, רוב שטחה של איראן הינו הרמה האיראנית, שגובהה הממוצע 1100 מטר. צחיחותה של הרמה נובע בעיקר מרכסי הרים שמקיפים אותה ומרחקה מהים. בחלקה המזרחי של הרמה מצויים שני מדבריות – דשת-י כויר ודשת-י לות. המדבריות אינם ניתנים למעבר והם למעשה קוטעים את חלק המזרחי של הרמה מחלק המערבי.

מאפיין בולט של הרמה הוא הימצאותם של רכסי הרים משמעותיים: 

בצפון – רכז הרי אל בורז, עם הפסגה הגבוהה ביותר במזה"ת.

במערב- רכס הרי הזגרוס, שמתחבר עם הרי הקווקז.

בצפון-מערב – הרי הינדו-כוש.

בצפון-מזרח – (איזור טג'יקיסטן של היום) הרי פאמיר.

 

בדרום-מזרח – הרי ח'ראסאן ובנג'יסטאן.

 

Term
דשת-י לות
Definition
אחד המדבריות המרכזיים של הרמה האיראנית, אשר נמצא במזרח הרמה. דשת = ערבה, לות = עירום. מדובר במדבר מלח , עם נאות מדבר בודדות בפריפריה שלו. המדבר הזה הוא קשה למעבר ומחייה, ולמעשה הגמלים הם תושביו היחידים. על גבול המדבר, בינו ובין דשת-י כויר, קיימת העיר יאזד שהיא אחת הערים העתיקות באיראן. בעקבות גובהה של הרמה האיראנית, קיימים במדבריות הפרשי טמפ' משמעותיים, כך שבחורף קר מאוד ובקיץ חם מאוד.
Term
דשת-י כויר
Definition
אחד משני המדבריות המרכזיים באיזור האיראני, נמצא במזרח הרמה, צפונית לדשת-י לות. פירוש המילה "כויר" הינו "חולות נעים" – סוג מסויים של חולות שנמצאים בתנועה.  מדובר במדבר מלח שקשה לחיות בו ולעבור בו.
Term
הרי אל-בורז
Definition

הרכס החשוב ביותר ב"איזור האיראני". הרכז נמצא בצפון איראן ומשתרע מגבול ארמניה-איראן, עד הקצה הדרומי של הים הכספי, ומסתיים בנקודת הגבול של איראן עם טורקמניסטן ואפגניסטן. אורך הרכס כ-600 ק"מ. ההרה הגבוה ביותר בהרי אלבורז הוא הר דמאוונד , שפסגתו הינה הגבוהה ביותר המזה"ת והיא נישאת לגובה של 5,671 מטר. 

 הרים אלו היו מאוכלסים עוד בימי קדם ושמשו פעמים רבות כמקלט לכתות נרדפות כמו החשישיון, בשל התנאים הקשים הטופוגרפיים המקשים על מעבר של כוחות גדולים. 

Term
הר דמאוונד
Definition
הינו הר געש רדום. בפסגתו של ההר נפערו לועות המעלים אדי גופרית. ההר ממוקם ליד החוף הדרומי של הים הכספי. על צלעותיו של ההר קיימים מספר מעיינות חמים בעלי תכונות ריפוי. פסגתו של ההר הינה הגבוהה ביותר המזה"ת והיא נישאת לגובה של 5,671 מטר. 
Term
הרי הזגרוס
Definition
רכס הרים בדרום-מערב אסיה, שמשתרע על פני 1,500 ק"מ, לאורך מערב איראן וקצת מעיראק, מאיזור כורדיסטן ועד מיצרי הורמוז. רכס זה מהווה מקום מחייה לשבטים נודדים רבים. בחודשי הקיץ נוהגים השבטים הנודדים להקים "מחנה קר" ("סרד סיר") בחלק העליון של הרכס ובחודשי החורף מקימים "מחנה חם" ("גרם סיר") בעמקים של הרכס.
Term
הים הכספי
Definition

האגם הגדול בעולם, מצוי בין אסיה לאירופה. האיזור האיראני שגובל בים הכספי הינו בעל אקלים ותנאים טרופיים, תנאים שונים לחלוטין מאלו השוררים באיזור הרמה האיראנית. מדובר על רצועה דקה של 30 ק"מ בין הים הכספי להרי אלבורז. איזור זה מחולק לשלושה מחוזות : גילאן, מאזנדראן, וגלסתאן. באזור זה מתקיים מזג אוויר סאב-טרופי וניתן למצוא בו יערות גשם המכונים "ג'ינגל".

באיזור הים הכספי המגורים מתרכזים סביב הכפר או ה"מחלה". ה"מחלה" משמש כחווה לגידול טבק, אורז וצאן. יש בתים צמודים ששיכים למשפחה אחת והם מפזורים על פני שטח נרחב. כל "מחלה" יש בית מגורים, אסמים לייבוש טבק, אסם לאיחסון אורז, רפת, לול ואורוות.

איזור זה ידוע בשל הייצור והגידול של תועלי משי. על כן ניתן גם למצוא ב"מחלה" פעמים רבות אסם לגידול תולעי משי המכונה "תלנבאר".

סגנון הבנייה האזיור הזה מתאפיין בגגות הבנויים רעפי עץ וקש אורז (חומר שכיח באיזור). הגג בנוי כמדרון על מנת להתמודד עם השלג והגשמים

Term
המחוז של גילאן
Definition
נמצא ברצועה האיראנית שגובלת בים הכספי. עיר הבירה של המחזור היא רשת. במחוז זה יש שדות אורז רבים – אחד המוצרים המפורסמים ביותר של איראן. בנוסף, קיימים פרסים רבים של פירות הדר מסוגים שונים. 
Term
המחוז של מאזנדאן
Definition
עיר בירתו של המחוז היא סארי. מקום זה ידוע כאיזור שבו חיים "דיווים" (שדים), כמו השד הלבן. 
Term
חוזסטאן
Definition
נמצא בחלקו הגדול על שפת המפרץ הפרסי, עובר בו הנהר היחיד באיראן שמכונה "כארון". בירתו של המחוז היא העיר אהבאז. במחוז זה התרחשו מרבית הקרבות במהלך מלחמת איראן-עיראק. 
Term
מחוז פארס
Definition
ממוקם בדרום האיזור האיראני ובירתו שיראז. מקור השם "פרס" נובע משמו של המחוז שהינו למעשה ערש התרבות האיראנית. מחוז פארס קיבל את שמו בעקבות התיישבות השבט הארי PASARGADA (פרסים) באיזור המחוז במאה השביעית לפנה"ס לאחר שעבר מצפון לים הכספי, דרך הרמה הארמנית ותוך הרמה האיראנית. 
Term
ח'ראסאן
Definition

איזור שכיום משותף לאיראן ואפגניסטן. במחוז זה כתה פרדוסי את השאהנמה. פירוש שם המחוז הוא "מקום השמש" ותנאיו הגיאוגרפיים הרריים וקשים מאוד למעבר. מאפיין זה של חראסאן הפך את המחוז למקום מקלט עבור נרדפים כמו החשישיון. גם המלך הסאסאני האחרון בורח לח'ראסאן בזמן הכיבוש הערבי, לאחר כיבושה של פארס ב-640.  אך זהו גם הוא מוצא את מותו, לאחר שאלמוני רוצח אותו, בעת שהוא מסתתר בתחנת קמח, על מנת להשיג את תכשיטיו.

כיוון שהשטח נמצא בפריפרייה של ה"איזור האיראני", החלשות השלטון המרכזי באיראן הביאה להתפתחות שושלות עצמאיות שהשתמשו במחוז זה כמרכזן – כמו גם במחוזות פריפרייה אחרים. כך, בתקופתו של הח'ליף העבאסי הארון אל רשיד, חוראסאן הופכת להיות המרכז של השושלת הטאהרים, כאשר טאהר מחזק את אחיזתו במחוז וחותר תחת השלטון המרכזי. הוא מפסיק להעביר מיסים מח'ראסאן לח'ליף, מטביע מטבעות עם שמו ומשמיט את שמו של החליף מהחיטבה.

 

עוד קודם לכן, שימש ח'ראסאן כבסיס ממנו יצאה ההפיכה העבאסית שהביאה לקץ שלטון בית אומייה. 

Term
נהר אמו-דריא
Definition
 מכונה גם אקסוס או גיחון (בערבית). נהר במרכז אסיה שהיווה גבול בין איראן לטוראן בעולם העתיק. הנהר נשפך לימת ארל ומתהווה מחיבורם של הפאנג' והוואחש. אורכו שך הנהר 2400 ק"מ, והוא מקבל את מימיו מהפשרת שלגים וקרחונים בהר פאמיר
Term
נהר סיר דריא
Definition
מכונה בערבית סיחון, מייצר ביחד עם אמו דריא את איזור טראנס אוקסנייה. מדובר באחד הנהרות הארוכים ביורת במרכז אסיה וגם הוא נשפך לימת ארלץ אורכו של הנהר 2200 ק"מ.
Term
טראנס אוקסניה
Definition

"מה שמעבר לנהר האוקסוס", איזור שנוצר בין שני הנהרות אמו דריא וסיר דריא. מדובר באיזור שופע נאות מדבר, אשר נמצא באיזור אוזבקיסטן של היום. סביב נאות המדבר של טראנס אוקסניה התגבשו ערים ששיחקו תפקיד מכריע בהתפתחות הפרסית תחת הכיבוש הערבי. באיזור זה התפתחה התרבות האיראנית בשפה הפרסית הקלאסית החדשה.

טראנס אוקסניה היוותה את אחד האיזורים המרכזיים שממנו חדרו התורכים לתוך האיזור האיראני, כאשר במאה השישית מתמקמים התורכים, שהיו בתנועה מתמדת, מצפון לאמו דריא ומאיימים על השלטון הסאסאני.

 

כיוון שטרנס אוקסניה נמצא בפריפרייה של האזור האיראני, כמו ח'ראסאן, עולות באיזור שושלות עצמאיות , כאשר השלטון המרכזי נחלש.  כך, בזמן שלטונו של הארון אל רשיד, נחלש כוחו של השלטון העבאסי ואיזור טראנס אוקסניה מקבל יותר עצמאות. 

Term
פרסית עתיקה
Definition
המאה השישית לפנה"ס עד המאה הרביעית לספירה, תקופת השושלת האח'מנית. נכתבה בכתב יתדות. 
Term
פרסית אמצעית
Definition
השלב השני של השפה הפרסית, מכונה פרסית פהלווית. הייתה נהוגה בין המאה ה-3 לספירה ועד המאה השישית לספירה, תקופה החופפת לשלטון השושלת הסאסאנית ותחילת הכיבוש הערבי.  הכתב עליו הייתה מבוססת השפה היה מבוסס על הכתב הארמי.
Term
פרסית חדשה קלאסית
Definition
במאות ה-7 וה-8 אין תעודות בשפה הפרסית בעקבות הכיבוש הערבי. מ-651 ועד המאה התשיעית הכל מתנהל בערבית ואין תעודות פרסיות. התחייה של השפה הפרסית מתרחש בבוח'ארא – תחילת השושלת הסאמאנית. הפרסית החדשה נכתבה בכתב ערבי, כאשר הכתובות הראשונות מתוארכות למאה השמינית ואילך. הפרסית החדשה הקלאסית נמצאת בשימוש עד המאה ה-18.
Term
פרסית מודרנית
Definition
החלה להיות נהוגה במאה ה-19 והיא זו שנהוגה עד היום.
Term
השפות ההודו-אירופאיות
Definition
משפחה של כ-150 שפות, אשר נוצרו רובן באירופה ומערב אסיה. קבוצה זו כוללת את השפות:פרסית, ארמנית, אנגלית, צרפתית, גרמנית ונוספות... השפה ההודו אירופית הינה שפה משוחזרת ששוחזרה על ידי מחקר מקיף של שפות , שבחן בין היתר את צורות המילים וחוקי הדקדוק של השפות השונות.
Term
משפחת השפות הודו-איראניות
Definition
ידועות גם כ"שפות האריות". קבוצת שפות מהגדולות והחשובות במשפחת השפות ההודו-אירופאיות. מקורן של שפות אלה ככל הנראה באפגניסטן. דובריהן נעו בעיקר דרומה, מזרחה ומערבה, מעטים נעו צפונה. דוברי השפות האלו הינם השבטים האריים.
Term
האריים
Definition

ישות שבטית שניתן לשחזר את קיומה ע"י בחינה שפותיהם של עמים שונים ושיוכם לשפה ההודו אירפית. כל עם שניתן לשער את שיוכו למשפחת השפות הפרוטו הודו-אירופיות, בדגש על השפות ההודו איראניות, ניתן לשייכו לשבט הארי. הספר הקדוש ההודי, RIG-VEDA, והספר הקדוש הפרסי (זורואסטרי), ה-AVESTA, הם שני טקסטים שמעידים על כך  ששתי הקבוצות האתניות שייכות לקבוצה שבטית אחת. בשתי היצירות יש שימוש במילה "ארי" (ARYAN) כשן של זהות עצמית.

הסברה המרכזית היא שהארים החלו את תנועתם להודו, איראן ואירופה מאיזור מרכז אסיה סביב ימת ארל.

 

אחת הסברות אומרת שהשבטים עשו דרכם מצפון הים הכספי, דרך הרמה האמרנית לתוך הרמה האיראנית. חלק אחר של השבטים האריים התיישב בצפון הודו ועם הזמן התקדם דרומה.

Term
קרב אל קאדסיה
Definition
  התקיים בשנת 637 באל קדסייה, שנמצא במערב איראן בגבול עם עיראק. הקרב התקיים בין הפרסים לפולשים הערבים, כאשר הפרסים הונהגו על ידי רסתם והערבים על ידי סעד אבן אבו אל וקאץ. ניצחון הערבים בקרב הזה איפשר להם להתקדם לתוך עיראק ולעמוד אל מול עיר הבירה של האמרפייה הסאסאנית – "מדאאין" (אקטסיפון וסלאוקיה). בקרב זה נהרג רסתם.
Term
יזדגרד השלישי
Definition

המלך הסאסאני האחרון. לאחר שנכבשה פארס ב-640 על ידי הערבים, ברח יזדגרד השלישי מזרחה, במטרה לאסוף כוחות ולבלום את הפלישה הערבית. הוא פוגש את הכוח הערבי בנהאונד ב-642 ומתקיים שם קרב שבסופו מובס הצבא

הסאסאני ויזדגרד בורח מזרחה לאיזור ח'ראסאן. 

ב-650 נכבשת נישאפור בעוד יזדרגרד נמצא בעיר סמוכה – העיר מרד, שבה שולט מושל פרתי מטעמו בשם מאהו יסורי. יזדגרד מגיע למרד יחד עם 4000 מלווים שאינם חיילים. הוא דורש מהמושל שיעלה לו מיסים על מנת שיוכל לכלכל את עצמו ואת 4000 מלוויו. המושל מסרב ומסיט כנגד המלך את שבט ההפטליטים – שבט נודד שישב בסביבה. הוא קושר ברית עם מנהיג שבא ההפטליטים שיחסל את המלך. יזדגרד בורח ממרד ומתחבא בתחנת קמח, שם מוצא אותו אדם אלמוני שהורג אותו על מנת לשדוד ממנו את תכשיטיו. גופתו של המלך נזרקת לנהר והיא נמצאת על ידי נזירים בודהיסטים.

בנו של המלך, פירוז, מנסה להתאושש ולצבור כוח וצבא, אך ניסיונותיו נכשלים והוא בורח לסין שם הוא מת.

 

האפיזודה של מותו של המלך מפורסמת מאוד ומתורת ונזכרת בכתבי יד רבים. 

Term

קרב נהאונד

Definition
קרב שהתקיים ב-642, בין הפרסים לערבים, אשר הסתיים בניצחון הערבים וסימן את קץ השושלת הסאסאנית. לאחר כיבוש פארס, ב-640, יזדגרד, המלך הסאסאני האחרון, בורח למזרח איראן, אוסף כוחות ופוגש את כוח הפלישה הערבי בנהאונד. בקרב זה, שהיה קרב קשה מאוד, למרות אבידות רבות מאוד לכוח הערבי, מובס הכוח הפרסי ויזדגרד השלישי בורח לח'אראסן שם הוא מוצא את מותו. הניצחון הערבי שם קץ לשלטון המרכזי הסאסאני ולאחריו נותרו אך ורק מוקדי התנגדות מקומיים.
Term
עבדאללה אבן אל מקפע
Definition

היה איש בירוקרטיה פרסי זורואסטרי שנולד ב-721. שמו המקורי הזורואסטרי היה "רוזבה" ("יום טוב"). בתחילת המאה השמינית, תהליך ההתאסלמות באיראן צבר תאוצה, בעקבות שינוי הגישה של השלטונות הערביים במדינתם המוסלמית המתרחבת.  השפה הפהלווית, ששימשה עד תחילת המאה השמינית כשפת האדמיניסטרציה, החלה להדחק על ידי הערבית, שהפכה להיות השפה הרשמית במנהל.  ב-741 הוצא צו באיראן על פיו כל מי שאינו מוסלמי, לא יכול לשרת בתפקידים מנהליים חשובים. כתוצאה מצו זה, איראן נשטפה בגל של התאסלמות בקרב פקידים שרצו לשמור על מעמדם היוקרתי במנהל.רוזבה היה מבין אותם פקידים שהתאסלמו על מנת לשמור על מעמדם ותפקידם. לאחר התאסלמותו כונה עבדאללה אבן אל מקפע והחל במפעל תרגום של כתבים בפהלווית לערבית. ב-757 הוצא רוזבה להורג בחשד שהיה זורואסטרי בסתר.

 

במסגרת מפעל התרגום שלו תרגם ספרות רבה של "מראות מלכים" מפהלווית לערבית. ניתן לומר שאל מקפע היה אחד המייסדים של הפרוזה הערבית הספרותית.

Term
מואלי
Definition
כינוי למוסלמים לא ערבים, בעיקר ממוצא פרסי, במאות הראשונות של האסלאם. ע"מ שאדם שאינו ערבי יוכל להתאסלם, היה עליו להסתפח כבן חסות, מולא, לשבט ערבי.  בשל כמות המתאסלמים האיראנים הרבה, עם הזמן הפכה המילה מואלי לשם נרדף לאיראנים שהתאסלמו
Term
אהל אל דימה
Definition

מעמד של מיעוט מוגן. מי שזכה להיות תחת קטגוריה זו היו "אהל אל כתאב" – בעלי ספר קדוש שיש אליהם התייחסות בקוראן, כלומר היהודים והנוצרים. כלפי הזורואסטרים יש התייחסות אחת בלבד בסורה 22 פס' 17, שם נעשית הבחנה בינם ובין עובדי אלילים. ע"פ שלוש האסכולות – השאפיעים, החנבעלים והמאליכים – הזורואסטרים הינם בעלי מעמד פחות מהיהודים והנוצרים וחייהם שווים כרבע מחייהם של היהודים והנוצרים.

כאשר הערבים פוגשיפם באיראנים הזורואסטרים הם לא יודעים מה לעשות עמם – מצד אחד מדובר בכמות גדולה מדי של אנשים מכדי שניתן יהיה לחסל אותם ומצד שני כמותם הגדולה מקשה על איסלומם המלא של כולם. לכן, נוצרת פשרה, שנשענת על חדית', שנחשב ללא אמין, על פיו מחמד קיבל מס מזורואסטרים  כאשר היה בבחריין. מכאן עולה שהם הוכרו על ידי מחמד כאהל אל דימה וניתן לקחת מהם ג'יזיה. ע"פ החדית', ניתן להתייחס לזורואסטרים כ"אהל אל כתאב", כאשר הספר הקדוש שלהם הוא האווסטה.

חובות אהל אל דימה

א.      לשלם ג'יזיה במעמד של השפלה.

ב.      להביע כבוד ביחס לאסלאם.

ג.        לא לעסוק בהטפה דתית.

ד.      לא ללבוש את אותם בגדים שהמוסלמים לובשים.

ה.      להגביל את בניית מבניהם שלא יהיו גבוהים יותר ממבנים של מוסלמים.

ו.        לא ליצור קשר עם נשים מוסלמיות

 

ז.       חובות נוספות...

Term
אהל אל כתאב
Definition
בני הדתות המונותיאיסטיות נקראו "אהל אל כתאב" (עמי הספר). לפי האסלאם עמים אלה, שכונו כך, זכו להתגלות האל אליהם אך עם השנים הם עיוותו את הדת האמיתית או הזניחו אותה. למעמד "אהל אל כתאב" זכו תחילה היהודים הונוצרים ולאחר מכן גם הזורואסטרים. ל"אהל אל כתאב" ניתן חופש דת, הם לא הוכרחו להתאסלם ויכולים היו להמשיך ולשמור על דתם ואמונתם. בנוסף הם זכו להגנה על רכושם וחייהם. בני הדתות המונותיאיסטיות זכו למעמד של  בני החסות - "אהל אל ד'ימה".  מעמד זה העניק להם זכויות אך גם הבדיל אותם מהמוסלמים והעמיד אותם במקום של נחיתות ביחס למוסלמים. במסגרת מעמד כ"אהל אל דימה" הוטלו עליהם כלל המגבלות שנזכרו בסעיף הקודם. 
Term
גזיה
Definition
מס גולגולת שתושבי העולם המוסלמי, הלא מוסלמים, אשר קיבלו מעמד של אהל אל דימה, היו צריכים לשלם לשליט המוסלמי. תמורת תשלום הג'יזיה יכלו הדימים לקיים את דתם וחייהם, אך נשארו אזרחים נחותים. תשלום הג'יזיה נעשה במעמד של השפלה על מנת להדגיש את עליונותו של האסלאם. 
Supporting users have an ad free experience!